Gömlek ve Kravat Arasındaki Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Gömlek ve kravat arasındaki renk uyumunu sağlamak için bu renk skalasından yararlanmaya ne dersiniz? Her erkeğin zorluk çektiği bu konuya Crispino olarak uzmanlığımızı paylaşmak istedik.

Bu renk çarkı, tonlarıyla beraber tamamlayıcı, benzer ve kontrast renkleri gösteriyor. Bu renkler üçer kısma ayrılmış ve ok işaretini takip ederseniz tamamlayıcı ve kontrast renkleri anlayabilirsiniz. Örneğin kırmızı, yeşilin tam karşısında ve onun tamamlayıcı rengi; kırmızının her iki yanındaki mor ve turuncu onun benzer renkleri; sarı ve mavilerse kırmızının kontrast renkleri oluyor. İş gömlek ve kravatınızı kombinlemeye geldiğinde, kontrast renkleri kullanmak erkelere daha kolay gelir. Ama biraz cesur olup bütünleyici renklerle kombin yaratmaya ne dersiniz?
Tamamlayıcı renkler kullanacağınız zaman, tonlamalardan faydalanın. Uçuk mavi bir gömleğe koyu turuncu bir kravat bağlayabilirsiniz. Kilit nokta; kravat her zaman gömlekten koyu bir tonda olsun.

 

Açık mavi bir gömlek seçtiyseniz kravat seçerken;

Kravatınız koyu mavi tonda olabilir. Turuncu tamamlayıcı renk ama ateş rengine yakın bir turuncu daima en iyi kombin.

Kırmızı ve sarı kontrast renkler ama siz iddialı olun, bordo ya da altın rengi bir kravat bağlayın.

Eğer çok uğraşmadan bir kombin oluşturmak isterseniz koyu yeşil seçebilirsiniz.
Açık pembe bir gömlek seçtiyseniz kravat seçerken;

Leylak rengi ve mor olandan en koyu tonu seçebilirsiniz. Tamamlayıcı rengi yeşil; hatta haki bir kravat takarak fark yaratabilirsiniz. Ancak en iyi kombin kontrast rengi olan mavi.
Çizgili gömlekler ile kravat uyumu;

Çizgili gömleklerde fark yaratmak için seçeceğiniz kravatla daha çekici bir görüntü yakalayabilirsiniz. Bundaki altın kural; gömlekteki ve kravattaki desen boyutlarının birbirinden farklı olması. Bu, çizgiler için de geçerli. Gömleğiniz ince çizgiliyse kalın çizgili bir kravat takın. Geometrik ve floral desenler (çiçek desenli) kullanabilir.

 

Kareli gömlekler ile kravat uyumu;

Kareli gömlekler daha büyük desenlere ihtiyaç duyar, sebebi ise gözü yormaması ve aksesuarınız kaybolmamasıdır. Kareli gömleğinizle çizgili kravat kombinleyebilirsiniz, bundaki tek nokta çizgilerin kalın olması. Ayrıca renk çarkını gözünüzün önüne getirerek tamamlayıcı renkler kullanmalısınız. He bu arada puantiyeli kravatlar da eğlenceli olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir