Gent’i Birlikte Gezelim

Gent, Belçika’nın önemli ve Dünya’nın da en huzurlu şehirlerinden birisi. Kanal kenarındaki evleri ve ünlü katedralleriyle orta çağ içinde yaşıyormuşsunuz izlenimi uyandırıyor.

Gent’e gittiğinizde mimari yapıları görmek ve şehri tanımak için kanal turu yapabilirsiniz. Kanal kenarında yürüme alanı olmasından dolayı turu yürüyerek yapabilir; şehri ve yapılarını bol bol inceleyebilirsiniz. Kışın kanal kenarında pek hareketlilik yok ama güzel havaya denk gelirseniz nehir kenarında güneşin tadını çıkaran insanların kalabalığına karışabilirsiniz. Kanal kenarındaki yapıların orta çağ izleri taşıyan mimari yapısına hayran kalmamak elde değil. 1843 yılından bu yana sokaklarda kutlanan ve yaklaşık 10-15 gün süren Gent Festivali’ne denk gelirseniz harika bir şölene de katılıyor olursunuz.

IMG_9224

Şehrin ortasında bulunan Gravensteen Kale’sini gördüğünüzde orta çağı gerçekten hissediyor olacaksınız. Surları ve kuleleriyle ihtişamına şahit olacağınız kalenin içindeki işkence müzesi görülmeye değer. Bunun yanında görmeniz gereken ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan üç yapısı var Gent’in; St.Nicolas, Beffroi, Saint Bavon Katedrali. Bu yapıları görüp o eski dönem havalarını korumuş olan mimarisinden etkilenmemek, şehre hayran kalmamak neredeyse imkansız.

IMG_9157

Şehirde 18:00’den sonra dükkanlar kapandığı için o saatten sonra dışarda bulunan insan sayısı da az oluyor. Şehir merkezi de olsa sokakta gün çabuk bitiyor ve insanlar genellikle yemek ya da eğlenmek için mekanlarda oluyor. Nüfusun önemli çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor. Bu nedenle şehirde hayat erken bitse de öğrenci fazla olduğu için bu yandan da dinamik olduğunu söyleyebiliriz.

Yüzlerce çeşit bira bulunan bölgede kendine özel tatları olan biraları tadabilir, ünlü waffle ve çikolatalarından yiyebilirsiniz. Belçika’da Türk nüfusu oldukça yoğun. Bu yüzden Gent’te pek çok Türk lokantasıyla karşılaşmanız da mümkün.

IMG_0001

Belçika’ya turist olarak gittiğinizde yolculuk için en iyi alternatif tren. Şehirler arası en kolay ve makul olarak trenle seyahat edebilirsiniz. Ulaşım ağı güçlü olan şehrin içini tramvay ve otobüslerle gezebilirsiniz.

Gent’in merkezi ortaçağ mimarisini yaşatan yapıları, restaurantları ve barlarla dolu. Hem gündüz halini hem de gece halini görmelisiniz. Akşamları meşhur olan şehrin ışıklandırmasına mutlaka tanık olun. Bunun yanında trafiğin olmadığı yeşilin, uzun yürüyüş alanlarının bol bol yer aldığı bu şehirde huzuru bulmamak imkansız. Eğer eski yapılara ilginiz, keşif yapabileceğiniz huzurlu bir tatile ihtiyacınız var ise mistik havasıyla Gent’i mutlaka görün ve yaşayın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir